Odpowiadamy na Państwa zapytania w ciągu 24 godzin. Jeżeli mają Państwo sprawy, które wymagają pilnego załatwienia, serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego.

Ważna data: 18.10.2015 r.

Z praktycznego punktu widzenia ważna jest data graniczna 18.10.2015 r. Jeżeli śmierć spadkodawcy nastąpiła w tym dniu, bądź później, zastosowanie znajdzie art. 1015 § 2 Kodeksu cywilnego w następującym brzmieniu:

Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza,

a co za tym idzie bezczynność (bierność) spadkobiercy spowoduje przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza (ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe do wysokości stanu czynnego). Jeśli zaś spadkodawca zmarł wcześniej, a ty nie zrobiłeś nic, to po upływie 6 miesięcy od dowiedzenia się – co do zasady – o śmierci spadkodawcy z mocy prawa nabyłeś spadek wprost (bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe).

Ważna jest data śmierci spadkodawcy (osoby po której dziedziczymy), albowiem od tej daty zależy jakie prawo będziemy stosować.

Jakie to ma znacznie praktyczne.

Jeżeli najbliższy członek twojej rodziny (mówiąc oględnie) zmarł przed 18.10.2015 r., a Ty nie zrobiłeś nic, to może okazać się, że zapukają do ciebie wierzyciele spadkodawcy. Co oznacza, że nie tylko nic nie otrzymasz od spadkodawcy, ale możesz stracić to, czego ciężką pracą się dorobiłeś. Nie dotyczy to, osób nie mających pełnej zdolności do czynności prawnej (np. małoletnich), osób co do których istnieje podstawa do ich całkowitego ubezwłasnowolnienia oraz osoby prawnej.

Twoja sytuacja, będzie wyglądać nieco inaczej, gdy śmierć spadkodawcy nastąpiła w dniu 18.10.2015 r., albo później. Wówczas Twoja bierność,
co najwyżej może doprowadzić do odziedziczenia długów spadkodawcy, ale do wysokości stanu czynnego spadku (np. samochód, dom, mieszkanie itp.). W tym przypadku sporządza się wykaz inwentarza, który precyzyjnie wyznacza granice Twojej odpowiedzialności za długi spadkowe.

Prawo działa, pomimo tego, że Ty pozostajesz bezczynny.

Post scriptum

Mało kto wie, że w skład długów spadkowych wchodzą między innymi:

– obowiązek osoby, która jako organ osoby prawnej zawarła umowę w jej imieniu, nie będąc jej organem albo przekraczając zakres umocowania takiego organu;

-obowiązki odpowiadające roszczeniom poszkodowanych oraz innych uprawnionych osób poszkodowanych przez spadkodawcę;

– obowiązek umożliwienia małżonkowi i innym osobom bliskim spadkodawcy korzystania z mieszkania i urządzenia domowego w zakresie dotychczasowym;

– obowiązek: zaspokojenia roszczenia o zachowek, wykonania zapisów zwykłych i poleceń;

– koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku;

– koszty postępowania spadkowego;

Pamiętać należy również o podatku od spadków, a także podatku dochodowym.

Adwokat Jarosław Cmok, świadczy pomoc prawną na terenie woj. śląskiego, w szczególności: Katowic, Gliwic, Pilchowic, Knurowa, Zabrza, Rybnika.

Autor: Adwokat Jarosław Cmok

Jarosław Cmok

Doświadczenie zawodowe zdobywałem początkowo pracując jako Policjant, prowadząc sprawy z zakresu przestępstw kryminalnych, a także gospodarczych. Następnie praktykując w renomowanych Kancelariach Adwokackich i Radcowskich z terenu Gliwic.