Odpowiadamy na Państwa zapytania w ciągu 24 godzin. Jeżeli mają Państwo sprawy, które wymagają pilnego załatwienia, serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego.

Kwestię „legalnych” podsłuchów określa art. 237 (Kodeks postępowania karnego dalej „k.p.k.”), który stanowi, że po wszczęciu postępowania sąd na wniosek prokuratora może zarządzić kontrolę i utrwalanie treści rozmów telefonicznych w celu wykrycia i uzyskania dowodów dla toczącego się postępowania lub zapobieżenia popełnieniu nowego przestępstwa.

W przypadkach niecierpiących zwłoki kontrolę i utrwalanie treści rozmów telefonicznych może zarządzić prokurator. Legalność i zasadność tej decyzji ostatecznie weryfikuje Sąd.

Wobec powyższego wiemy już kto może stosować „legalny” podsłuch. Pozostaje odpowiedź na pytanie, kiedy taka kontrola może być stosowana?

Zasadą było – a już nie jest, że kontrola była stosowana tylko w przypadku najpoważniejszych przestępstw, np. zabójstwo, wymuszenie okupu itp. Wiązało się to z konstytucyjną wartością, jako jest swoboda i tajemnica komunikowania się (art. 49 Konstytucji).

Obecnie kontrola ta może być stosowana również w przypadku podrabiana lub przerabiania faktur lub używania faktur podrobionych lub przerobionych, składania fałszywych zeznań, fałszywego oskarżenia innej osoby, tworzenie fałszywych dowodów i w wiele innych sytuacjach (patrz art. 273 § 3 k.p.k.). Jeśli do tego dodamy, że tego typu kontrola może być stosowana również w celu ujawnienia mienia zagrożonego przepadkiem (art. 273 § 3a k.p.k.), a także wobec osób innych niż osoba podejrzana (a więc osoba, co do której nie zostało jeszcze wydane postanowienie o przedstawieniu zarzutów), tj. pokrzywdzonego, czy też innej osoby, z którą może się kontaktować oskarżony albo która może mieć związek ze sprawcą lub z grożącym przestępstwem (art. 273 § 4 k.p.k.) to można sformułować tezę, że każdy może być podsłuchiwany.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że kontrola ta będzie obejmowała pośrednio również osoby, które prowadzą rozmowę z osobą, która ma założony podsłuch. Co więcej prokurator może wykorzystać tak uzyskany dowód przeciwko innym – niż kontrolowane – osobom (art. 237a k.p.k.). 

Reasumując, jak mówi stare przysłowie – MILCZENIE JEST ZŁOTEM.

Adwokat Jarosław Cmok, świadczy pomoc prawną na terenie woj. śląskiego, w szczególności: Katowic, Gliwic, Pilchowic, Knurowa, Zabrza, Rybnika.

Autor: Adwokat Jarosław Cmok

Jarosław Cmok

Doświadczenie zawodowe zdobywałem początkowo pracując jako Policjant, prowadząc sprawy z zakresu przestępstw kryminalnych, a także gospodarczych. Następnie praktykując w renomowanych Kancelariach Adwokackich i Radcowskich z terenu Gliwic.