Odpowiadamy na Państwa zapytania w ciągu 24 godzin. Jeżeli mają Państwo sprawy, które wymagają pilnego załatwienia, serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego.
Nowelizacja przepisów z 2023 r., wywarła wpływ na praktykę sądów penitencjarnych, które coraz częściej udzielają zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego (dalej także „SDE”). Zmiana akcentów w treści przepisu art. 43 (la) pkt 2 k.k.w. spowodowała, że sądy penitencjarne coraz częściej przychylają się do udzielenia zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Obecnie udzielenie zgody na SDE powinno być zasadą, zaś odmowa udzielenia takiej zgody wymaga od sądu wskazania i uzasadnienia przyczyn takiej odmowy. Wcześniej wystarczyło enigmatyczne twierdzenie sądu, że wykonanie kary w formie SDE nie będzie wystarczające do osiągnięcia celów kary.
Obecnie (stan prawny: 21 stycznia 2025 r.) o dozór elektroniczny mogą się starać nie tylko skazani na karę nieprzekraczająca 1 roku i 6 miesięcy kary (bezwzględnego) pozbawienia wolności, lub kary zastępcze, ale także osoby skazane na karę nieprzekraczająca 3 lat pozbawienia wolności, którym do końca jej wykonania pozostało nie więcej niż 6 miesięcy (nie obejmuje recydywistów). Nadto skazani na dwie lub więcej kar pozbawienia wolności (niepodlegające łączeniu), gdy suma kar nie przekracza 1 roku i 6 miesięcy lub suma kar jest niższa niż 3 lata, zaś kara pozostała do końca jej wykonania nie przekracza 6 miesięcy.
Podstawa prawna:
Autor: Adwokat Jarosław CmokArt. 43la [Warunki zezwolenia na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego]
§ 1. Sąd penitencjarny może udzielić skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli zostały spełnione łącznie następujące warunki:
1) wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku i 6 miesięcy albo wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności w wymiarze niższym niż 3 lata i któremu do odbycia w zakładzie karnym pozostała część tej kary w wymiarze nie większym niż 6 miesięcy, a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2, art. 64a lub art. 65 § 1 i 2 Kodeksu karnego;
2) odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie szczególne względy wskazujące, że w razie odbycia kary w tym systemie nie zostaną osiągnięte cele kary;
3) skazany posiada określone miejsce stałego pobytu;
4) osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę, o której mowa w art. 43h § 3;
5) odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie warunki techniczne, o których mowa w art. 43h § 1.
§ 2. Skazanemu, który nie rozpoczął wykonywania kary w zakładzie karnym, można udzielić zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli względy bezpieczeństwa i stopień demoralizacji, a także inne szczególne okoliczności nie przemawiają za potrzebą osadzenia skazanego w zakładzie karnym.